alpaki - wełna z alpaki

Wełna z alpaki – kiedyś „wełna bogów”, dziś odrobina luksusu dla każdego

Ciepłe, ale jednocześnie lekkie; delikatne i miękkie w dotyku, a przy tym wytrzymałe; ekologiczne i zdrowe dla skóry, a zarazem stylowe i modne. Jeśli oczekujesz tego, co najlepsze, wyroby z alpaki w 100 procentach spełnią te wymagania. Kilka słów o alpakach i wełnie pozyskiwanej z tych niezwykłych zwierząt, na pewno Was o tym przekona.

Naturalny skarb prosto z Andów

Pradawni mieszkańcy Peru udomowili alpaki ponad 6000 lat temu i szybko przekonali się o tym, jaki skarb znalazł się w ich posiadaniu. W czasach Imperium Inków z wełny alpaki korzystała wyłącznie arystokracja i rodzina królewska. Według inkaskiej legendy wierzono, że alpaki zostały zesłane ludziom przez bogów dlatego ich wełnę nazwano „wełną bogów”. Dziś nadal jest to towar wyjątkowy i luksusowy.

Alpaki żyją na zboczach Andów, na wysokości ok. 3500 – 4500 m n.p.m. Żyjąc w wysokich górach są narażone na silne promieniowanie słoneczne, ostry wiatr, a także duże dobowe wahania temperatur. Przed wymagającymi warunkami atmosferycznymi chroni je wełna, mająca doskonałe właściwości izolacyjne i higroskopijne, jest zarazem bardzo wytrzymała. Nic dziwnego, że mieszkańcy terenów wysokogórskich odkryli w alpakach prawdziwy skarb.

Szlachetna, ekologiczna i praktyczna

Ze względu na swoją wysoką jakość i delikatność, wełna alpak jest jednym z najszlachetniejszych włókien naturalnych pochodzenia zwierzęcego. Wciąż występuje stosunkowo rzadko – dla porównania kóz kaszmirskich żyje 450 milionów na całym świecie, a alpak zaledwie 4 miliony. Staje się jednak coraz bardziej popularna i pożądana. Coraz chętniej sięgają po nią także projektanci mody.

W czym tkwi sekret wełny z alpaki?

Jest doskonałym izolatorem, chroni ciało przed utratą ciepła podczas niskich temperatur oraz pozwala skórze oddychać, nie przegrzewając jej podczas cieplejszych dni. Swoimi niezwykłymi właściwościami termicznymi przewyższa nie tylko wełnę owczą, ale także tak luksusowy kaszmir. Jednocześnie jest bardzo lekka i miękka. Zawdzięcza to specyficznej, sprężystej budowie włókna: na całej długości włosa są umieszczone małe „kieszonki” powietrzne. Ma też wysokie właściwości higroskopijne, doskonale absorbuje wilgoć i wolno nasiąka wodą.

Jest bardzo sprężysta i rozciągliwa, a także odporna na działanie promieni słonecznych dzięki czemu nie blaknie. Występuje w naturze w ponad 22 kolorach, nie wymaga więc chemicznego farbowania. To na pewno nie chwilowy kaprys, ale mądra inwestycja na długie lata.

W porównaniu z podobnie luksusowym kaszmirem, wełna alpaki wypada znacznie korzystniej: jest nie tylko rzadsza, a przez to bardziej luksusowa, ale też delikatniejsza, cieplejsza i lżejsza.

Poza swoimi walorami użytkowymi, wełna z alpaki jest zdrowa, naturalna i w pełni ekologiczna. To doskonały materiał dla alergików – jest hipoalergiczna.  W przeciwieństwie do wełny owczej nie zawiera lanoliny, dzięki czemu nie wymaga użycia substancji chemicznych podczas obróbki. Zapobiega gromadzeniu się roztoczy, będących źródłem alergii na kurz. Jest delikatna nawet dla bardzo wrażliwej skóry.

Kiedyś wykorzystywana do tworzenia ciepłej i wytrzymałej odzieży dla mieszkańców Andów, dziś, dzięki swoim niezwykłym właściwościom, wełna baby alpaka jest popularna na całym świecie. Miękka, ciepła, lekka, ekologiczna, idealna nawet dla alergików. Docenią ją nawet najbardziej wymagający klienci.

Aktualizuje...
  • Brak produktów w koszyku.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!